CRP a D-dimer analyzátor

Naše ambulance je vybavena přístrojem pro rychlou analýzu CRP z kapky kapilární krve a D-Dimerů z krve žilní.


C-reaktivní protein patří mezi tzv. proteiny akutní fáze, které se podílejí na přirozené imunitní odpovědi organismu. Při poškození organismu se vyvíjí zánětlivá odpověď, při které je CRP ve zvýšené míře tvořen játry a vylučován do krve. Hladina CRP se proto přirozeně zvyšuje po úraze, poškození tkání anebo při infekcích.

Normální hladina CRP by měla být do 5 mg/l. Vyšší hodnoty v rozmezí 5 až 40 mg/l mohou být při zánětu nebo virové infekci. Množství CRP se většinou zvyšuje i s věkem. Při aktivním zánětu a bakteriální infekci jsou hodnoty v rozmezí 40 až 200 mg/l a při závažných bakteriálních infekcích anebo popáleninách mohou přesahovat 200 mg/l. 

Zvýšené hodnoty CRP jsou běžné i v posledním trimestru těhotenství, při užívání hormonální antikoncepce, u kuřáků anebo po nadměrné fyzické zátěži.

Vyšetření koncentrace D-dimerů je test, který se používá pro zjištění  hyperkoagulačních stavů (nadměrné krevní srážení). Velmi častým stavem je plicní embolie nebo hluboká žilní trombóza, při které se vytváří krevní sraženina v malém krevním oběhu nebo hlubokém žilním řečišti dolní končetiny.