Očkování proti TBC - kalmetizace

S účinností od 1.11.2010 se zrušilo povinné očkování proti tuberkulóze novorozenců v celé České republice, s výjimkou rizikových jedinců. Očkují se proto pouze děti, které mají podle vyhlášky vyšší pravděpodobnost vzniku TBC. Závažnost rizika infekce tuberkulózy je u dětí posuzována již v porodnici (vyplnění dotazníku) a následně pak ještě dětským lékařem a pneumologem. 

1) Indikované očkování - děti ve zvýšeném riziku TBC (hrazeno ZP)

U Vašeho dítěte bylo zjištěno vyšší riziko vzniku tuberkulózy (TBC). Očkování proti TBC u malých dětí významně snižuje možnost vzniku TBC, včetně jejích nejzávažnějších forem a tím zásadně chrání zdraví dítěte, u kterého je zvýšeno riziko infekce TBC. Očkování se provádí do 6 týdnů po narození, nestačí-li se provést z nějakého důvodu v tomto termínu či rozhodne-li lékař odpovědný za kalmezitaci jinak, je možno odložit očkování na dobu po provedení základních dávek očkování hexavakcínou. V tomto případě je nutno před očkováním provést tuberkulinový test a následně za 48-72 hodin při negativitě testu pak lze očkovat. Tuberkulinový test (Mantoux) lze provádět jen u zdravého dítěte, které je minimálně měsíc po jiném očkování a 3-4 měsíce před dalším očkováním. Po BCG vakcinaci se nesmí 2 měsíce očkovat další vakcínou. (někdy i déle - až po zhojení případné nadměrné reakce). Při očkování proti TBC se užívá oslabená vakcína, která se aplikuje do kůže na levé paži. Po očkování proti TBC se po 6-8 týdnech obvykle objeví uzlík nebo vřídek do 10mm v průměru v místě očkování. Může se také zvětšit uzlina v levém podpaží nebo vlevo na krku do velikosti 10mm. Někdy se mohou objevit větší reakce než 10mm včetně zhnisání místa očkování nebo uzlin - je pak potřeba na našem pracovišti provést punkci s vymačkáním hnisu. Očkování bývá zcela vyjimečně provázeno i závažnějšími reakcemi, jako je možný vývoj kostní infekce či rozsev oslabeného vakcinačního kmene v organismu dítěte u dětí se závažnou poruchou obranyschopnosti. Reakci po očkování nelze u žádného jedince jednoznačně předpovědět. Vaše dítě bude stále pod dohledem dětského lékaře a bude kontrolováno i na pracovišti, kde proběhlo očkování. Případné nežádoucí reakce na očkovací látku, které by se vymykaly běžné místní reakci, konzultujte co nejdříve s námi.

2) Nepovinné očkování - na přání rodičů (není hrazeno ZP)

U Vašeho dítěte jste se rozhodli pro dobrovolné očkování proti tuberkulóze. Očkování proti TBC u malých dětí významně snižuje možnost nejzávažnějších forem TBC, snižuje výskyt atypických mykobakterióz, představuje nespecifický stimul pro buněčnou imunitu . Očkování se provádí vždy až po základních dávkách očkování hexavakcínou. Před očkováním je nutno provést tuberkulinový test a následně za 48-72 hodin při negativitě testu pak lze očkovat. Tuberkulinový test lze provádět jen u zdravého dítěte, které je minimálně měsíc po jiném očkování a 3-4 měsíce před dalším očkováním. Po BCG vakcinaci se nesmí 2 měsíce očkovat další vakcínou. (někdy i déle - až po zhojení případné nadměrné reakce). Při očkování proti TBC se užívá oslabená vakcína, která se aplikuje do kůže na levé paži. Po očkování proti TBC se po 6-8 týdnech obvykle objeví uzlík nebo vřídek do 10mm v průměru v místě očkování. Může se také zvětšit uzlina v levém podpaží nebo vlevo na krku do velikosti 10mm. Někdy se mohou objevit větší reakce než 10mm včetně zhnisání místa očkování nebo uzlin - je pak potřeba na našem pracovišti provést punkci s vymačkáním hnisu. Očkování bývá zcela vyjimečně provázeno i závažnějšími reakcemi, jako je možný vývoj kostní infekce či rozsev oslabeného vakcinačního kmene v organismu dítěte u dětí se závažnou poruchou obranyschopnosti. Reakci po očkování nelze u žádného jedince jednoznačně předpovědět. 

Dále provádíme vyšetřování osob, které se dostaly do kontaktu s nemocným tuberkulózou (RTG plic, Mantoux test, Quantiferon, v indikovaných případech chemoprofylaxe). 

Kalmetizační sestra: Renáta Valentová
Zastupující sestra: Olga Jurášová

Telefonický kontakt: 585 313 672 nebo 604 332 274 

Ordinační hodiny kalmetizace: Pouze dle objednání sestrou po předchozí telefonické domluvě nebo pozvání.